How to Claim Your Business on Building Markets’ Online Platform - Building Markets

How to Claim Your Business on Building Markets’ Online Platform

by Building Markets
April 9, 2018

Türkçesi aşağıdadır

Our new online platform for Syrian businesses in Türkiye is the first of its kind in the region. Working with our partner, the Syrian Economic Forum (SEF), we have conducted surveys with and verified hundreds of Syrian entrepreneurs in Türkiye.  We are working to connect these incredible entrepreneurs to customers and capital, and increase their visibility by profiling their businesses online. We will be adding new businesses every week, and plan to expand to other refugee-hosting countries in the region.

Who can add a business listing on the platform?

Only Syrian entrepreneurs with businesses registered in Türkiye are eligible to be listed on the online platform at this time.

If your business is not already listed, create an account on our platform, and fill out this short online form (accessible here), following which our team will contact you to verify your information before approving your listing. Once your listing has been approved, you will have the opportunity to “claim” your listing.

Why should I claim my listing?

Claiming your business on our platform gives the listing more validity, and gives you control of what information about your business you want on the platform. You can add photos, respond to customer comments, and update the listing with the most current information about your business.

Claiming your business is easy! Just follow the steps below. Once you submit the claim for your business, the claim will be verified by our team within 48 hours.

1. First, create an account on our platform.

Syria Directory Screenshot

Blog 2

2. Use the search function on the home page to search for the name of your business.

blog 6

3. Once you locate your business, click on it.

Blog 3

4. On your profile page there will be a ‘Is this your business? Claim this listing’ option that you can click on.

Blog 4enhanced

5. You only have to complete a short form with you name, phone number, and some detail about yourself that will help us to verify your claim.

blog 7

6. Once completed, click ‘Submit Claim’.

blog 8

7. You will hear back from us within 48 hours at the email you provided.

 

Have any other questions? Feel free to comment below or email us at [email protected]

———————————————————————————————————————

İşletmenizi Building Markets’in Çevrimiçi Platformunda Nasıl Sahiplenebilirsiniz?

Türkiye’deki Suriyeli işletmeler için oluşturduğumuz yeni platformumuz, bölgesinde türünün ilk örneğidir. Ortağımız olan Suriye Ekonomik Forum (SEF) ile birlikte çalışarak, Türkiye’deki yüzlerce Suriyeli girişimci ile anket yapmış ve bu işletmecileri doğrulamış bulunmaktayız. Biz bu inanılmaz girişimcileri müşterilerle ve sermayeyle buluşturmak ve görünürlüklerini artırmak için çalışıyoruz. Her hafta yeni işletmeler ekliyor olacağız ve bölgede göçmenlere ev sahipliği yapan diğer ülkelere genişlemeyi de planlıyoruz.

Kimler platformda yer alabilir?

Şimdilik sadece Türkiye’de kayıtlı işletmesi olan Suriyeli girişimciler platforma kayıt olabilir.

Eğer işletmeniz platformda bulunmuyorsa, hesabınızı oluşturduktan sonra birkaç soru cevaplamanız istenecektir. Bunu takiben ekibimiz, girişinizi onaylamadan önce bilgilerinizi doğrulamak için sizinle iletişime geçecektir. İşletmeniz onaylandıktan sonra, platform üzerinden sahip çıkabilirsiniz.

Neden işletmemi sahiplenmeliyim?

Platformumuzda işletmenize sahip çıkmanız işletme kaydını daha fazla güvenilir sağlar ve platformda işletmeniz hakkında yer alacak bilgileri kontrol etmenize imkan tanır. Fotoğraf ekleyebilir, müşteri yorumlarını cevaplayabilir ve işletmeniz hakkındaki en güncel bilgilerle kaydınızı güncelleyebilirsiniz.

İşletmenize ait kaydı sahiplenmek çok kolay! Aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. İşletmenizi sahiplenme talebinizi sunduğunuzda, talebiniz 48 saat içinde ekibimiz tarafından doğrulanacaktır.

1. İlk olarak, platformumuzda bir hesap oluşturun.

Blog 1 tiny

TR Blog 2

2. Ana sayfadaki arama fonksiyonunu işletmenizi bulmak için kullanabilirsiniz.

TR Blog 3

3. İşletmenizi bulduğunuzda tıklayın.

TR Blog 4

4. Sayfada, üzerine tıklayabileceğiniz ‘Bu işletme size mi ait? Bu işletme kaydını sahiplenin’ seçeneği bulunacaktır.

TR Blog 5 Edit for posting NEW

 

5. Talebinizi doğrulamamıza yardımcı olmak üzere isminiz, telefon numaranız ve kendiniz hakkında bazı ayrıntıları içeren kısa bir formu doldurmanızı rica edeceğiz.

TR Blog 7

6. Tamamlandığında, ‘Talebi isteği gönder’e tıklayın.

SubmitClaim TR Blog 6

7. Sunduğunuz e-posta adresi üzerinden 48 saat içinde bizden haber alacaksınız.

 

Başka bir sorunuz var mı? Aşağıya yorum yapabilir veya [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

More from this author -

Latest News -